509 113 065 Pon- Ndz 6:00 - 22:00 info@trenerpersonalny-katowice.pl
Dieta nordycka – bądź jak wiking i pij piwo na diecie!

Dieta nordycka – bądź jak wiking i pij piwo na diecie!

Dieta ludzi północy

Dieta północna, takim mianem zwykło określać się czasami dietę nordycką. Swoje początki bierze w krajach skandynawskich, gdzie surowy klimat i ograniczony dostęp do pożywienia (przynajmniej w przeszłości) wymusił potrzebę zdrowego odżywiania się. Pomimo, iż dieta nordycka bazuje na mocno na lokalnych produktach, można ją łatwo dostosować do warunków Europy środkowej.

Korzyści płynące z odżywiania się jak wikingowie

Dieta nordycka jest świetną przeciwwagą dla naszej diety śródziemnomorskiej. Już sama historia pokazała jak dużą przewagę militarną mieli nad nami wikingowie skutecznie grabiąc dużą część Europy. Według niektórych przekazów historycznych wojownicy europejscy szybko tracili ducha walki widząc rosłych norsów, każdy był podobno wyższy o głowę i szerszy w barkach od przeciętnego mieszkańca Europy środkowej. W dużej mierze, to właśnie styl odżywiania ludzi północy miał na to wpływ. Jakie korzyści przyniesie nam ta dieta?

  • Duża ilość spożywanego białka – według założeń tej diety powinieneś spożywać ryby przynajmniej 3 razy w tygodniu, jeśli zaś preferujesz mięso postaw na to, które samodzielnie żywiło się trawą, czyli na dziczyznę. Taka dieta wzbogaci twój organizm o tak potrzebne kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6.

    dieta nordycka dziczyzna

  • Zdrowe węglowodany – całkowicie rezygnujesz z wysoko przetworzonej mąki, makaronów, oraz ryżu, w celu zastąpienia ich zdrowymi zbożami takimi jak owies, żyto i jęczmień, które są bogate w błonnik pokarmowy.
    dieta nordycka zboża
  • Korzystny tłuszcz – w diecie północnej do większości potraw zamiast zwykłego oleju dodaje się rzepakowego, który ze względu na bogactwo mikroskładników jest drugim najbardziej wartościowym tłuszczem po oliwie z oliwek.

  • Stawia na lokalne produkty – stawiaj na produkty dostępne w Twoim miejscu zamieszkania, kupuj te warzywa na które trwa obecnie sezon. Nie musisz razu zamawiać jagód goi z drugiego końca globu, skoro w Polsce jako odpowiednik sprawdzi się aronia.
  • Korzystny nabiał – dieta ta zadba, abyś spożywał wiele produktów białkowych takich jak ser czy jogurt naturalny. Takie połączenie zdrowych tłuszczy z białkami sprawi że dłużej będziesz syty.
  • Możesz pić piwo – i nie jest to w tej diecie żartem, choć warto pamiętać, że dieta zaleca je w małych ilościach (330 ml), a najlepiej odgazowane. Trzeba przyznać to duży plus w stosunku do innych diet.

dieta nordycka piwo

Zasady diety nordyckiej

Jednym z najważniejszych założeń diety północnej jest ograniczenie spożycia kalorii z produktów pochodzenia zwierzęcego, na korzyść kalorii z produktów roślinnych.

Jak pisałem wcześniej, dieta ta stawia mocno na warzywa, najlepiej te kupowane od lokalnych producentów, tak by zadbać o ich naturalność. Nie tylko będziesz wykorzystywał więcej zboża (owies, żyto, jęczmień), ale także wiele roślin strączkowych, bogatych w białka takie jak np. fasola, fasolka, soczewica czy ciecierzyca. Jeśli chodzi o owoce świetnie sprawdzą się orzechy, nie tylko ze względu na wartości zdrowotne, ale także z powodu usprawniania pracy mózgu.

Dieta zapewni nam też częste spożycie ryb, ok . 3 razy w tygodniu co dzięki zawartym w nich zdrowym tłuszczom pomoże chronić serce i poprawi profil lipidowy.

dieta nordycka obfituje w ryby

Powinniśmy unikać smażenia potraw, a większość z nich gotować lub przyrządzać na grillu. Jeśli chodzi o przyprawy, doradza się by przyprawiać bogato głównie świeżymy ziołami.

Jako przekąski najlepiej wybrać orzechy i wszystkie formy pestek jadalnych oraz nasion. To produkty bogate w błonnik.

Powinniśmy unikać za to produktów wysoko przetworzonych, słodyczy, smalcu, produktów nie pełnoziarnistych i alkoholu ( za wyjątkiem małego piwa, które  świetnie sprawdza się jako płyn nawadniający po treningu).

Jedna z zasad mówi też, że powinniśmy spożywać do syta jedynie 3 posiłki, a dodatkowo, posiłki te powinni być niezkłócone, spożywane nieśpiesznie, a najlepiej w rodzinnym gronie (co zapewne bierze swoje korzenie w stylu życia wikingów, którzy posiłki spożywali obowiązkowo całą rodziną, a nawet całym plemieniem na ucztach).

Dieta nordycka na całym świecie jest uważana za jedną z najzdrowszych diet, która dodatkowo stawia na lokalne produkty naturalne, a także tak rzadko spożywane przez nas ryby. To świetna alternatywa w diecie na masę mięśniową, a dzięki swojej prostocie i stawianiu an zdrowe produkty istny detoks dla naszego organizmu i w dużej mierze wątroby.

W kolejnych artykułach przybliżę wam  następne ciekawe diety, a tymczasem możecie się do mnie zgłosić po rozpiskę planu dietetycznego online lub umówić na konsultacje trenerskie jeśli jesteście ze Śląska – zapraszam!

Dodaj komentarz

Close Menu