509 113 065 Pon- Ndz 6:00 - 22:00 info@trenerpersonalny-katowice.pl
Przegląd najpopularniejszych diet

Przegląd najpopularniejszych diet

Czym jest dieta?

Jak dokładnie zdefiniować czym jest dieta? W obecnych czasach jesteśmy bombardowanymi dużymi ilościami informacji o przeróżnych dietach, a czy tak naprawdę rozumiemy pojęcie samej diety? Słowo dieta pochodzi dokładnie z języka greckiego gdzie nazywa się „diaita”, a rozumiane jest dokładnie jako „sposób życia”. Trudno się nie zgodzić, że to prawda, gdyż odżywiamy się codziennie i ma to ogromny wpływ na nasze życie. Dieta jest więc niczym innym, jak sposobem odżywiania się i każdy ma swoją. Warto to zaznaczyć na początku, gdyż wiele osób błędnie określa diety jedynie jako sposób konkretnego odżywiania się w celu utraty masy ciała. Przypomnę więc jeszcze raz, dieta jest sposobem odżywiania, i każdy jakąś posiada, warto jednak zaznaczyć, że nie każda dieta jest odpowiednia czy dostosowana do potrzeb naszego organizmu.

Krótki przegląd popularnych diet

Nie jestem w stanie opisać wszystkich diet jakie znamy, ponieważ ciągle dochodzą nowe, chciałbym jednak skupić się na kilku popularnych dietach i powiedzieć o nich kilka słów.

  Dieta 1000 Kcal

Jest to dość restrykcyjna dieta, która zakłada przeliczanie kalorii z każdego spożytego produktu, tak aby nie przekroczyć 1000 kcal dziennie. Przy takim sposobie odżywiania nasz organizm zacznie szybko spalać zmagazynowany tłuszcz. Nie jest to jednak zdrowa dieta, gdyż podaż kaloryczna jest o wiele za niska, a dłuższy okres czasu stosowania takiej diety doprowadzi do niedoborów w witaminach i innych składnikach odżywczych. Z czasem zmniejszy się także objętość naszego żołądka. Bardzo dużą wadą jest tutaj w zasadzie gwarantowany efekt jo-jo zaraz po zakończeniu diety i powrocie do codziennego stylu odżywiania.

 Dieta Atkinsa (polski odpowiednik – dieta Kwaśniewskiego)

Nie jest to skomplikowana dieta, gdyż polega na odżywianiu się głównie białkami oraz tłuszczami przy jednoczesnym obcięciu węglowodanów do minimalnych wartości. W tym sposobie żywienia nie możemy zjadać produktów o wysokiej zawartości węglowodanów  czyli pieczywa, makaronów, ryżu, kasz i ziemniaków. Dieta ta jest bardzo przyjazna osobom lubiącym mięso i tłuste potrawy, udział warzyw w tej diecie jest dość skąpy, ponieważ spożywać można tylko te, które zawierają mało węglowodanów jak np. kiełki warzyw, zioła, cukinia, kalafior, rzodkiewki, papryka, brokuły itd. Niestety taki sposób odżywiania się w dłuższym okresie czasu zakwasza organizm, podnosi poziom złego cholesterolu, a także zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nerek.

    Dieta o niskim indeksie glikemicznym

Jest to sposób odżywiania produktami o niskim indeksie glikemicznym, co zapewnia niski poziom cukru we krwi, oraz zapobiega wyrzutom i skokom insuliny. W zasadzie to jest to grupa różnych diet np. dieta Montignaca. Taki sposób odżywiania szczególnie poleca się osobom chorym na cukrzycę, insulinoodporność, czy choroby nowotworowe. Dieta ta jest zdrowa, a niski poziom cukru we krwi gwarantuje ustabilizowanie apetytu, często dietę tę stosuje się, aby utrzymać prawidłową masę ciała.

        Dieta Cambridge

Dieta o bardzo niskiej kaloryczności w granicach 400-500 kcal dziennie. Zakłada, że osoba stosująca dietę spożywa wiele gotowych produktów Cambridge jak batony, płatki, koktajle. Jednak tak niska kaloryczność jest dużym obciążeniem dla organizmu, a także gwarantuje efekt jo-jo po zakończeniu diety. Taki sposób żywienia jest wyniszczający dla organizmu, powoduje wiele niedoborów, obniża  tempo metabolizm. Warto także zaznaczyć iż przy stosowaniu takiej diety nie można podejmować prawie żadnej aktywności fizycznej, ani przyjmować leków co wynika z zaburzenia ich wchłaniania.

   Dieta Paleo

Zdrowa dieta o jasnych zasadach. Zakłada odżywianie się jak nasi przodkowie. W tej diecie nie znajdziecie chleba, produktów niezdrowych czy przetworzonych. Ciekawostką może być fakt, iż dieta paleo wyklucza wariant wegetariański. W najprostszych słowach, dieta opiera się na zachowaniu równowagi w spożywaniu produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, a także na całkowitym unikaniu produktów wysoko przetworzonych i zbożowychTaki sposób żywienia to skuteczna walka ze zbędnym balastem, ale także świetny detoks dla organizmu, taką dietę można stosować przez całe życie.

Oczywiście istnieją tysiące innych diet, jednak opisanie ich wszystkich graniczy z cudem. Warto zauważyć, że większość diet zakłada chudnięcie, a nie nabieranie masy mięśniowej. Temat żywienia w sporcie jest bardzo rozbudowany i często wyklucza korzystanie ze znanych diet, ponieważ zakłada, iż każdy zawodnik to konkretne indywiduum i ma różne potrzeby.

Co zrobić by nasz styl odżywiania był zdrowy?

Zamiast od razu przechodzić na którąś z diet, możemy sami skomponować naszą własną dietę, co będzie dla nas o wiele wygodniejsze. Jednak, aby taki sposób odżywiania się był właściwy i zdrowy należy wprowadzić w życie kilka zasad:

  • Odżywiaj się regularnie. Warto zaplanować sobie w diecie większą ilość posiłków, co pomaga kontrolować apetyt, sprawia że jemy mniej i nie obciąża żołądka. Najlepiej jadać co 3 godziny co powinno zapobiegać uczuciu głodu. Nie ma złotego środka jeśli chodzi o ilość posiłków na dzień, a wynika to z prostego faktu – każdy jest inny i ma własny styl życia.
  • Zadbaj o właściwe proporcje w diecie. Możemy ograniczać spożycie węglowodanów lub białek do naprawdę małych ilości, jednak warto pamiętać żeby zachować w diecie odpowiednie proporcje. Białko to budulec naszych mięśni i nie może go zabraknąć w diecie, węglowodany i tłuszcze to nasze źródła energii i w różnych dietach możemy wykluczyć jedne bądź drugie. Węglowodany służą głównie potrzebom energetycznym naszego ciała, dlatego niektóre diety całkowicie je odrzucają. Tłuszcze natomiast powinny pojawiać się w każdej diecie ze względu na regulację procesów hormonalnych w naszym organizmie.
  • Podstawy są najważniejsze. Każda zdrowa dieta zakłada spożywanie określonej ilości płynów, tak aby nasz organizm nie uległ odwodnieniu, poza tym powinniśmy także zwracać uwagę na odpowiednią ilość błonnika w spożywanych produktach, gdyż usprawnia on pracę jelit i zapewnia uczucie sytości na dłużej.
  • Ogranicz używki i jedzenie na mieście. Wiadomo alkohol i papierosy są wrogami zdrowego stylu życia, warto jednak nadmienić, że alkohol ścina białko i ogranicza jego wchłanianie do organizmu, zaś papierosy podnoszą krążenie tętnicze i obniżają naszą wydolność tlenową. Jeśli chodzi zaś o jedzenie na mieście, to możemy sobie od czasu do czasu na to pozwolić, jednak większość z takich produktów jest wysoko-przetworzona, nie zawiera wielu witamin ale za to często ma ogromne pokłady ukrytego cukru, bądź jest bardziej kaloryczna niż może nam się wydawać. 

    Każdy z nas musi się odżywiać, warto więc zadbać o to by nasz sposób żywienia był zdrowy i dopasowany do naszych potrzeb. Na świecie znajdziemy setki diet, oraz zasad odpowiedniego odżywiania, czasami trudno się w nich wszystkich połapać. Najważniejsze to mieć wyznaczony cel jaki chcemy osiągnąć dzięki odżywianiu i do niego dopasować dietę. Jeśli chcecie dowiedzieć się o dietach więcej, już niedługo pojawią wpisy opisujące konkretne diety bardziej szczegółowo, co mam nadzieję pomoże w znalezieniu odpowiednich dla was zasad odżywiania. A jeśli potrzebujecie pomocy w ułożeniu diety zapraszam do zamówienia jadłospisu online: Dieta online lub jeśli jesteście ze Śląska do kontaktu lub zapoznania się z ofertą na stronie Dieta Katowice.

 

Dodaj komentarz

Close Menu