509 113 065 Pon- Ndz 6:00 - 22:00 info@trenerpersonalny-katowice.pl
Spalacze tłuszczu – czy warto je stosować?

Spalacze tłuszczu – czy warto je stosować?

Wiele osób szuka złotego środka w odchudzaniu. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że przy odchudzaniu najczęściej sprawdza się model diety nisko węglowodanowej połączonej z treningami o dużej intensywności takimi jak HIIT czy Tabata. Jednak nie każdej osobie takie rozwiązanie może przypaść do gustu. Wtedy często zaczynamy szukać na przykład suplementów i trafiamy na spalacze tłuszczu. Jest to kusząca alternatywa dla częstych i intensywnych treningów. Czy jednak skuteczna? Przyjrzymy się jednak jakie właściwości mają naturalne składniki spalaczy tłuszczu i jakie mogą nieść dla nas korzyści.

Spalacze tłuszczu – czym są?

Najczęściej są to suplementy, które mają nas wspomóc w procesie odchudzania, a większość z nich działa w dwóch płaszczyznach:
  1. Zwiększają termogenezę organizmu – czyli podnoszą temperaturę ciała. Dzieje się tak ponieważ nasz organizm pobiera energię z pożywienia w dwóch postaciach: ATP (energia użytkowa), oraz w postaci energii cieplnej.
  2. Poprawiają wydolność i zwiększają aktywność psychoruchową – najczęściej dodatkowymi składnikami spalaczy są substancje, które wspomagają wydolność, redukują zmęczenie lub pobudzają do działania. Wszystkie te wzmacniacze mają służyć zwiększeniu wydatkowania energii.
Takie połączenie nastawione jest na zwiększenie całego wydatku energetycznego podczas treningu, co w konsekwencji prowadzi do spalenia większej ilości tkanki tłuszczowej. Spalacze tłuszczu w obecnych czasach nie powinny nam wyrządzić szkody pod warunkiem, że będą stosowane zgodnie z zaleceniami podanymi na etykiecie. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszyscy mogą stosować spalacze tłuszczu i trzeba podchodzić do nich z ostrożnością. Skoro substancje te mają nas wspomóc w walce z nadprogramowym tłuszczem to wydawać by się mogło, że i bez diety i treningu będą działać. O ile faktycznie podniosą liczbę spalanych kalorii, to przeznaczeniem spalaczy jest suplementacja-czyli uzupełnienie diety. Najlepiej sprawdzają się w połączeniu z dobrze dobraną dietą i treningami.

Najpopularniejsze składniki spalaczy tłuszczu

Większość spalaczy opiera się na wielu substancjach występujących naturalnie. Przyjrzyjmy się im nieco uważniej:
  • Ekstrakty z kawy, zielonej herbaty i yerba maty – zwiększają przepływ krwi w naczynkach poprzez działanie substancji takich jak kofeina i teina. Stymulujące działanie sprawia, że jesteśmy bardziej pobudzeni do działania. Szczególnie zielona i czerwona herbata dzięki zawartości polifenoli może przyczynić się do skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej.
  • Piperyna oraz pieprz – głównie powoduje przekrwienie śluzówki, co zwiększa wychwytywanie przez nią składników odżywczych, ale dzięki zawartości kapsaicyny zwiększa metabolizm, poprzez przyśpieszenie akcji serca, oraz zwiększenie potliwości wraz z termiką organizmu.
  • Tauryna i guarana – substancje te pobudzają nasz układ nerwowy do wysiłku, oraz zapobiegają odczuwaniu zmęczenia. O ile nie jest to działanie bezpośrednio wpływające na utratę tkanki tłuszczowej, to wspiera nas przy naszych treningach.

Kiedy najlepiej sięgnąć po spalacze?

Najlepiej sprawdzą się u osób, które już są na redukcji tkanki tłuszczowej i straciły parę kilogramów. Będą świetnym uzupełnieniem podczas procesu spalania i zapewnią, że efekty będą dłużej przychodziły tym samym tempem. Trzeba pamiętać, że wraz ze spadkiem naszej wagi, spadać będzie też liczba spalanych kalorii i wydatek energetyczny. Dlatego właśnie po wprowadzeniu skutecznej redukcji, gdy efekty trochę osłabną, fat burnery pomogą nam znowu wejść na wysoki poziom spalania tłuszczu. Podsumowując suplementy diety nazywane spalaczami są skuteczne. Na pewno pomogą nam w walce ze zbędnym tłuszczem. Trzeba jednak pamiętać, że bez diety i treningów ich wpływ na nasz skład ciała będzie raczej niewielki. Działają najlepiej jako dodatek do treningów i diety i tylko przy nich wykazują wysoką skuteczność. Spalacze jak wszelkie inne środki należy stosować z ostrożnością i słuchać swojego organizmu – jeśli tylko zaobserwujemy jakieś negatywne skutki ich działania lub będziemy się po nich źle czuć należy je odstawić. Warto przy pierwszym spożyciu spalacza użyć tylko połowy zalecanej porcji i obserwować jaki ma na nas wpływ. Jeśli jednak macie problem ze zgubieniem opornych kilogramów zapraszam Was na wspólne treningi 🙂

Masz problem aby skutecznie schudnąć?

Męczy Cię efekt jojo?

Waga stoi w miejscu?

Sprawdź moją ofertę konsultacji online i zamów plan treningowy, plan diety lub kompleksowe konsultacje trenerskie!

Dodaj komentarz

Close Menu